Charlie Chaplin Kimdir?

Asıl adı Sir Charles Spencer Chaplin olan Şarlo’yu, bizler sessiz sinemanın ustası Charlie Chaplin olarak tanıdık. Oysa Charlie Chaplin sadece bir oyuncu değil sinema yönetmeni, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve aynı zamanda komedyendir. Bize sinema sayesinde barışı, sevgiyi, eğlenceyi ve gülmeyi empoze etmeye çalışan Şarlo’nun fakirlikten milyon dolarlık oyuncuya dönüşen hayat hikayesini yazımın devamında görebilirsiniz.

Chaplin Ailesi

16 Nisan 1889 yılında Londra’nın en fakir kesimlerinden olan East Lane’da dünyaya gelen Charlie Chaplin ‘in ailesi, Charlie henüz daha bebekken tiyatro ile çoktan tanışmış ve profesyonel sanatçı olarak çalışmışlardı. İzleyiciler tarafından Lily Harley (sahne adı) olarak tanınan annesi Hannah Chaplin, ilk kez sahneye 19 yaşında çıkmış başarılı bir oyuncuydu. Charlie Chaplin ve başka babadan olan kardeşi Sydney Chaplin annelerinin psikolojik hastalığıyla yıllarca mücadele etmek zorunda kalmışlardı. Charlie daha küçük yaşlarındayken annesinin bu rahatsızlığı nüksetmiş ve kardeşiyle kendinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileşmişti.

Zorlu Yaşamdan Dünya Sinemasına Şarlo

Charlie Chaplin ve ailesi zaten fakir bir kesimde hayat sürerken annesinin hastalanıp işten ayrılması bu fakirliği daha da körüklemişti. Annesinin tedavi için rehabilitasyon merkezine yatması, Charlie ve Sydney ‘in o sırada metresi ile beraber kalan ve alkol problemi yaşayan babaları Charles Chaplin Sr. ‘nin yanına gönderilmelerine sebep olmuştu. Fakat iki kardeş içinde yeni evlerinde hayatları normal seyrinde ilerlemedi. Charlie henüz 12 yaşındayken babası, uzun yıllar mücadele verdiği alkol problemi yüzünden hayatını kaybetti. Charles Chaplin’ in ölümüyle o sırada rehabilitasyon merkezinden çıkan annelerinin yanında bir müddet daha yaşayan Charlie Chaplin ve Sydney, annelerinin rahatsızlığı tekrar nüksedince Workhouse olarak adlandırılan ve koşulları oldukça kötü olan bu bakımevlerinden birine yerleştirildiler. Lambert adlı bölgede kalan bu bakımevinde annesi ve kardeşinden ayrı yaşayan Chaplin, içinde bulunduğu bu zorlu dönemi sinemayla tanıştıktan sonra eserlerine başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

Kardeşlerin Tiyatro Serüveni

 Sydney ve Charlie Chaplin kardeşler daha sonra ailelerinden kalan yeteneği kendilerine miras alarak tiyatrolarda ve müzikollerde çalışmaya başladılar. The Eight Lancashire Lads adlı bir grupla çalışan Charlie Chaplin ilk sahne deneyimi bu grupla yaşamıştı.

 Çocukları tarafından ABD’ye getirilen Hannah ise burada yedi yıl yaşadıktan sonra Hollywood ‘da hayatını kaybetti. Charlie ve Sydney ‘in annelerinden, babaları farklı olan Wheeler Dryden adında bir kardeşleri daha vardı. Hannah ‘ın psikolojik rahatsızlığı nedeniyle Dryden ‘i babası, annesinden yıllarca uzak tutmuştu. Annesini ölmeden önce son anlarında görmek isteyen Dryden Kanada ‘dan ABD ‘ye gitmiş ve daha sonrasında kardeşleri ile kalmaya karar vererek film projelerinde çalışmış aynı zamanda da Chaplin ‘in asistanlığını yapmıştır.

Charlie Chaplin Yükselişi

Charlie kardeşi Sydney Chaplin ‘in 1906 Fred Karno kumpanyasına katılması ardından kendi de katılmaya karar vermişti. Topluluğa katılmayı başaran Charlie 1910-1912 yılları arasında bu kumpanya ile ABD turnesine çıktı. Turne sonunda İngiltere ‘ye geri döndü ve çok geçmeden 1912 ‘de yeniden ABD ‘ye gitti. Bu gittiği turda ise Arthur Stanley Jefferson ile birlikte çalışarak aynı odayı paylaştı. Arthur Stanley Jefferson İngiltere ‘ye geri dönerken Charlie Chaplin ABD ‘de kalıp Karno ile turneye devam etmeye çoktan karar vermişti. Bir gösteri esnasında Keystone Stüdyoları ‘nın sahibi olan Mack ‘ın dikkatini çekmesi üzerine bir anlaşma yaparak Mack ‘ın ekibine katılmayı başardı. 2 Şubat 1914 yıllarına gelindiğinde ise Chaplin, Henry Lehrman yönetmeliğinde Making a Living adlı tek makaralık ve aynı zamanda sessiz olan bu filmde oyunculuk ile ilgili tüm yeteneklerini ilk kez sinema sektöründe gösterdi. Charlie Chaplin ‘in İngiliz olmasından kaynaklı yabancılığı ve iddialı kendine has tavırları Mack Senneett ‘in başlarda Charlie ‘nin oyunculuğuna şüpheyle yaklaşmasına sebep olmuştu. Fakat Chaplin kendine has mizacı ve oyunculuğu ile bu düşünceleri yıkıp, sinema dünyasında yerini sağlamlaştırmayı başarmıştı. Charlie Keystone ile bir yıl çalışmış bu bir yıla toplam 35 film sığdırmıştı.

En İyi Filmi City Lights

 Charlie Chaplin tarihler 1916 ‘yı gösterdiğinde Mutual Film Corparation film şirketiyle seri komedi filmi için yeni bir anlaşma yaptı. Anlaşma süresi toplam 18 aylıktı ve Chaplin ‘in bu süre zarfında yaptığı 12 film sinemanın en etkili komedi filmleri arasında yerini almayı başardı. Mutual ve Charlie Chaplin çok iyi anlaşıyordu. Hatta Chaplin, Mutual ile geçirdiği dönemi kariyerindeki en mutlu dönem olarak tanımlamıştı. 1918 yılında anlaşmanın sonra ermesi üzerine Chaplin kendi film şirketini kurdu. Burada kendisinin en iyi filmi kabul edilen City Lights (Şehir Işıkları) filmini yaptı.

 Charlie Chaplin ‘in politik düşünce olarak sol görüşü benimsediği söylenebilirdi. Sessiz filmlerinde “Büyük Buhran” a yer vererek, The Tramp (serseri) karakteri ile yoksullukla mücadeleyi kötü yönetim politikalarına bağlayarak atıflarda bulunmuştur. Büyük Diktatör filmi ile Nazilere eleştirel yaklaşması, o sırada ABD ‘nin Naziler ile barış içinde olmasının etkisi ile ABD ‘nin Charlie Chaplin ‘e karşı karalama kampanyası başlatmasına neden olmuştur.

Modern Palyaço Şarlo

 Oluşturduğu “Modern Palyaço” yani “Şarlo” olarak tanıdığımız karakteri ile büyük kitlelere ulaşıp hayranlıklarını toplamasına rağmen ABD ‘nin Chaplin ‘in vatandaşlığını reddetmesi sebebiyle ve kendisine başlatılan karalama kumpanyası, kendinden genç dört ayrı kadınla evlenmesi, bir dönem kendisine açılan babalık davası, The Immigrant filminde ABD ‘li memuru tekmelemesi, Altına Hücum filminde bazı sahnelerin komünizm propagandası olarak yorumlanması üzerine Charlie ‘nin ABD ‘ye girişi tamamen yasaklandı. Bunun üzerine Charlie Chaplin karısı ve çocukları ile birlikte İsviçre ‘ye kalıcı bir şekilde yerleşti ve ABD ‘ye tekrardan 1972 yılında Oscar ödülünü almak için gitti. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından ise Chaplin Şövalye unvanına layık görülmüştür. Charlie 1977 yılında hayatının son dönemlerini yaşadığı İsviçre ‘de hayatını kaybetti.

Favori Filmleri

A King New York (New York ‘ta Bir Kral)

The Pilgrim (Şarlo Kaçak)

Monsieur Verdoux (Mösyö Verdoux)

Lime Light (İlgi Odağı)

The Circus (Sirk)

The Gold Rush (Altına Hücum)

The Kid (Yumurcak)

The Greal Dictator (Büyük Diktatör)

City Lights (Şehir Işıkları)

Modern Times (Modern Zamanlar)

Cahrlie Chaplin Sözleri

“Gülüşlerim, acılarımı örtmeye çalışan ağır işçilerdir.”

“Bir kişiyi öldürürseniz katil, milyonlarca kişiyi öldürürseniz kahramansınız.”

“Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya Amerika ‘dan ibaret değil.”

“Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar.”

“Benim geçmişteki ve halen sürmekte olan en müthiş günahım geçerli görüşlere uymayan bir kişi olmaktır.”

“Kahkasız geçen bir gün ziyan olmuş bir gündür.”

“Çok fazla düşünüp çok az hissediyoruz.”

“Bir kişinin gerçek karakteri sarhoş olunca ortaya çıkar.”

“Bu dünya merhametsiz ve bununla baş edebilecek kişi de merhametsiz olmalı.”

“Diktatörler kendilerini özgürleştirirken, halkı köleleştirir.”

“İnsanlar yalnız bıraksa hayat  harika olabilirdi.”

“İnsanların nefreti geçer, diktatörler ölür, halktan aldıkları güç halka geri döner, insanoğlu yaşadıkça özgürlük asla yok olmaz.”

    1. Saadet 9 Nisan 2022

    Yorumunu ekle