Kubbetüs Sahra

Kudüs İslamındır!

Kudüs, inanların ve son hak din İslam’ın miraç şehri… Bugün Kudüs’te yapılan zulme sessiz kalabiliyorsak düşman kendi topraklarımıza girdiğinde de sessiz kalacağımız anlamına gelir.

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada bir grup mazlum Filistinlileri savunurken bir grup ebleh ise özellikle sosyal mecralarda israil bayrakları paylaşmakta ve israil’e methiyeler düzmektedir. İsrail’in yaptığı zulümden bir haberi olmayanlar israil’in ufacık menfaatlerine kanarak onları dost zannediyorlar.

kudüs islamındır
Kubbet’üs-Sahra

Halbuki Biz Müslümanlar Uyarılıyoruz ” Yahudi’den Dost Olmaz!”

Hz. Ömer (R.A) Kudüs’ü fethettiğinde ilk insan hakları beyannamesi sayılacak türden bir ferman yayımlamıştır. Şehirde hiç bir gayrimüslime zarar gelmezken bugün israil’in yaptıkları apaçık ortadadır. İşte İslam’ın hassasiyeti budur.

Kudüs’ü dert edinmeyen bir Müslüman kimse olamaz. Herkesin ağzında olan; Kudüs, dinlerin başkenti sıfatı, doğruluğunu korumaktadır. Lakin dinlerin başkenti olan Kudüs’te bugün yahudiler dinleri için savaşıyor. Müslüman, hala uyuyacak mısın?

Mekke Allah’ın, Medine Rasulullah’ın Kudüs ise Müminlerin şehridir. Bu bilinç ile yetişmeyen ve iman eksikliği büyüyen bireylerin israil övgüleri kaçınılmazdır.

kudüs islamındır
Mescid-i Aksa

Kudüs Bize Atalarımızdan Yadigar

Kudüs, İslamiyet ile tanıştıktan sonra barışın kenti olmuştur. Türklerin bu topraklara gelmesiyle de şehir ihya olmuştur. Kudüs’te var olan mimari eserlerin ve kabirlerin varlığından bir haber olan kimseler, bugün hala içi boş söz sarf ederek Kudüs’ün kutsallığına zarar vermektedir.

Kudüs’te var olan eserlerimizi size saymakla bitiremem. Önceden Sultanlar, Hakanlar, Beyler, Paşalar, Emirler, Kudüs’e eser yaptırma konusunda birbirleri ile yarışır ve bunu şeref sayarlardı. Bugün Kudüs’te çok fazla sayıda Artuklu, Dulkadiroğlu, Eyyubi, Memlük, Osmanlı devletlerimizden kalan eserlerimiz mevcuttur. Ezcümle Artuklu Beyliğinin kurucusu Artuk Bey’in Kabri Kudüs’te bulunmaktadır. Bu gösterdikleri hassasiyet bizlere Kudüs’ün atalarımızdan kalan bir miras olduğunu hatırlatmaktadır.

Kudüs İslamındır!

Son olarak, Kudüs bizlere; Hz. Ömer’in (R.A), Selahaddin Eyyubi’nin, Selçuklu Emiri Atsız Bey’in, Yavuz Sultan Selim Han’ın ve daha nicelerinin emanetidir. Biz Türkler ve Müslümanlar olarak Kudüs’e sımsıkı sarılmalı onu bir an bile yalnız bırakmamalıyız. Biraz duruşumuzda imparatorluk duruşu olsun. Miraslarımız çok fazla ve bu ağırlığı taşıyabilen kimselerden olalım. Miraslarımızı koruyup gözetmek boynumuzun borcudur. Sağlıcakla kalın.

3 thoughts on “Kudüs İslamındır!”

  1. Geri bildirim: Selahaddin Eyyubi Kimdir? - Keşfet - Belgelerle Tarih

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top