Küresel Sermayenin Baronları Nelerdir?

Devletleri ordular kurar ve ordular yıkar ordular ise para ile kurulur. küresel sermaye dünyayı finanse eder dili, dini ve milleti yoktur. Taraf tutmaz zira taraf bizzat kendisidir. Bu kirli sermaye Fransaya devrim afrikaya pranga osmanlıya yıkım götürdü parayı her ne kadar lidyalılar bulduysada iktisat bu sermayenin aracıydı.

Bu küresel sermaye önce savaş başlatır. Sonra silah satardı daha sonra savaşı bitirip ekonomisi çökmüş üretimi durmuş ülkelere gider. Onları kalkındırma vaadiyle yerleşirdi fabrikalar kurar madenler açardı. Ve elbette ele geçirdiği bu ülkelerde egemenliğinin kalesi olan bankaları inşa eder.”

Küresel Sermaye Baronu “BANKALAR”

Küresel sermaye paranın kendisini değil adını kullanırdı ve bunu çek adını verdiği para yerine geçen belge ile yapardı. 50 bin dolarlık çeki bir iş karşılığı iş sahibine verir. Çeki alan kişide bu çeki başka bir iş karşılığı başka birine verirdi. Böylece 50 bin dolarlık çek ekonomide 150 bin dolar olarak gözükür. Ve bankalar 50 bin dolarla 150 bin dolarlık iş yaparlardı. Tüm dünyada 180 tür para birimi olduğu tahmin ediliyor. Bu paranın toplamı 5 trilyon dolara denk olduğu var sayılıyor. Ancak bu paranın yalnızca %8 nakit durumda geri kalan kısmı dijital ortamda sayılardan ibaret bankaların sandığımız gibi milyonlarca dolarları yok. Bunlar yalnızca dijital ortamda geçerli. Ülkeler ekonomik kriz yaşadığında insanlar bankalardan paralarını çekmek ister. Ancak bankalarda bulunan nakit ve talep edilen miktar arasındaki fark bankaların ödeme yapmasını engeller. Bu nedenle bankalar iflas eder. Bu olaya örnek olarak 2001 deki krizde ülkemizde batan bankalar örnek verilebilir.

Banka

Küresel Sermayenin Baronları

Peki bu sermayenin başında kim var. Aslında sermayenin başında tek bir kişi yok. Birden fazla aile bu sermayenin ortağıdır. Bu aileler mal varlıklarını aile üyeleri arasında bölüştürerek zengin milyarderler listesinde yer almaktan kaçınıyorlar. Böylece planlarını perde arkasından görüyorlar. Bu aile, savaşları finanse eder. Ülkelere borç para verir. Savaş bittiğinde bu borcu geri ister. Ekonomisi çökmüş iflas etmiş ülkeler paralarını ödeyemeyince küresel sermaye planını ortaya sürer ve ülkelerden birer birer imtiyazlarını alır. Bu imtiyazlar arasında darphanelerde basılan paraları yönetme, teftiş etme ve para basma imtiyazı da vardır. Kısaca bu sermaye elini verenin kolunu kapıyor.

Küresel Sermaye

TEK TİP YAŞAM, AVM’LER

Küresel sermaye nin en büyük düşmanı süphesiz kültürdü. Zira farklılıklar sermayeyi zorluyordu. Herkese farklı yemekler içecekler ve farklı farklı elbiseler satamazlardı. Bu yüzden çeşitliliği yok etmeye başladılar. AVM’ler kurarak insanlara verdiklerini geri almaya başladılar.

Bu konuyu PAUL AUSTER söyle özetlemişti:

Hafta sonu tatilleri; çalışanların dinlenebilmesi için değil, kazandıkları parayı kapitalizme iade edebilmeleri için vardır
tek tip yemek
Küresel sermaye, hayatımızın kısaca her alanında olmanın dışında bir yerde hayatımızın belirleyicisi durumunda.

Sadece yiyeceğimiz yemeğe, içeceğe yada giyineceğimiz elbiseye değil okuyacağımız kitaba yani fikirlerimize dahi müdahale eder durumda. TV ve İnternet üzerinden reklamlarla insanlara bilinçaltı yüklemesi yapıldı. Bu yolla farklı yönlere yönlendirdikleri bir sır değil. Ancak karşı bir önlemde alınmış sayılmaz.

Sermayenin biricik evladı “kapitalizm” doğum tarihi net olarak bilinmiyor. Ancak sanayi devrimiyle doğduğu düşünülüyor. Herkes kapitalizmin ne oldugunu az çok biliyor. Size onu ben değil,

Erich Fromm anlatsın:

“Kapitalizm, insan gibi davranan makineler ve makine gibi davranan insanlar üreten bir sistemdir.”
Kapitalizm

İsimleri değişime uğrasa da aslında hepsinin amacı küresel sermayenin çarkını döndürmekti.

Kıymetli Belgelerletarih okuyucuları umarım. İçinde yaşadığımız ancak tek bir anına dahi sahip olamadığımız bu dünyada sizler için her şeyin hayırlısı olur. Kıymetli yorumlarınızla bize fikir ve önerilerinizi ulaştırabilir ve merak ettiğiniz konuları bildirebilirsiniz.

Yazımı okuduğun için teşekkürler. Eğer diğer yazılarıma da göz atmak istersen senin için buraya bir link bırakıyorum. Şuan üzerinde çalıştığım yazıdan haberdar olmak için aşağıdaki kutucuğa mail adresini kaydetmen yeterli. ESENLİKLE KAL…

Yeni Yazılardan Haberdar Ol!