Libya’da Neler Oluyor?

Libya

Libya’da Son Durum

Libya zengin petrol kaynakları ve akdeniz’deki gelişmelerle önem kazandı. Artık bir çok ülke Libya’da söz sahibi olabilmek için harekete geçmişti.

20 Ekim 2011’de Muammer Kaddafi’nin ölümüyle oluşan siyasi boşluk yabancı ülkelerin söz sahibi olabilme yarışına açık hale getirdi Libya’yı, kaddafi’nin doldurulamayan yeri ve 2014’te ortaya çıkan askeri oluşumlar ülkeyi yaşanmaz hale getirdi, bölgelere bölünen Libya’da sular durulmak bilmiyordu.

iç savaştan bir yıl sonra Birleşmiş Milletler Trablusta Fayez El Sarrac önderliğinde Ulusal Mutabakat Hükümetini kurdu.

Fayez El Sarrac

Türkiye’nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti Libya’da işleri yoluna getireceği sırada Temsilciler Meclisinden ve liderliğindeki Halife Hafter’den gelen açıklama gerilimi tırmandırdı. Hafter Birleşmiş Milletlerin kararını tanımadığını açıkladı ve Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı cephe aldı.

Hafter Uluslararası Toplumda mesruiyete sahip olmamasına rağmen aralarında Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerden destek aldı.

Halife Hafter

Peki Libya Türkiye için neden bu kadar önemli ?

Son zamanlarda Akdenizde süregelen enerji arama rekabeti ortaya çıktı. Yunanistan ve Güney Kıbrıs yaptıkları ittifakla Türkiye’yi Akdenizde adeta köşeye sıkıştırdı ve adım atamaz duruma getirdi.

Bu durum karşısında Türkiye, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bir anlaşma imzaladı ve yunanistanın Türkiye’yi 41 bin kilometre gibi bir alana hapsetme planını bozdu.

ancak bu anlaşmanın devam edebilmesi Ulusal Mutabakat Hükümetinin varlığını sürdürebilmesine bağlı bu nedenle Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümetinin en büyük destekcisi konumundadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ” Ülkenin meşru yönetimine ve Libya’daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız.” diyerek Ulusal Mutabakat Hükümetine olan desteğini yineledi.

Türkiye Libya ile yaptığı ‘deniz sınır yetki’ anlaşması ile yunanistanın planlarını bozmakla kalmadı İsrail ve Mısırın Türkiye’yi aradan çekerek Avrupaya gaz satma planınıda bozmuş oldu.

Türkiye’nin Libya politikasında izlediği yol ve yaptığı anlaşmalar Türkiye’yi Akdeniz’de tek söz sahibi olan ülke konumuna getirdi.

sözlerimi burada bitirir iken sizlere iyi niyet dileklerimi, sevgi ve saygılarımı iletiyor esenlikler diliyorum.