|

Yanya Saat Kulesi Kim Tarafından Yaptırıldı

5/5 - (1 Oy)

Yanya Saat Kulesi, 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yunanistan’ın Epir bölgesinde, Yanya şehrinde inşa edilmiş bir saat kulesidir. Bu tarihi yapı, 1899 yılında Yanya Valisi Osman Fevzi Paşa’nın önderliğinde, Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı anısına ve onun şerefine Yanya halkının sadakat ve minnettarlık ifadesi olarak hayata geçirilmiştir.

Yanya Saat Kulesi

Yanya Saat Kulesi Ne Zaman Tamamlandı

Kulenin inşası, Osmanlı Devleti’nin büyük hükümdarı, seçkin ve güçlü Sultan Gazi Abdülhamid Han’a olan derin saygının bir nişanesi olarak, Fevzi Paşa’nın Valiliği döneminde 16 Şaban 1311 tarihinde başlanmış. (rumi takvime göre 5 Ağustos 1316) tarihinde tamamlanmıştır. Bu yapı, Osmanlı mimarisinin Yanya şehrindeki önemli bir örneğini temsil ederken, aynı zamanda bölgenin zengin tarihini ve kültürel mirasını da yansıtmaktadır.

Osmanlı hakimiyetinden sonra Yunanistan isyan edip bağımsızlığını ilan ettikten sonra saat kulesinde tahrifat meydana gelmiş üzerindeki armalar kaldırılmış.

Yanya Saat Kulesi

Yanya Saat Kulesi Kitabesi

Devlet-i Muazzama-i Osmaniye’nin Hükümdarı Âlileri Halife-i Zişan-ı seyyidu’lmürselîn
Şevketlu kudretlu Sultan Gazi Abdülhamid Han Sânî hazretlerinin yigirmi beşinci
Sene-i devriye cülusu devletleri şerefine Yanya Vilayeti ahali-yisadıkası taraflarından
Bir hatıra şükranı ve nubûdiyeti olmak üzere valiyi vâlayavaran hazreti

Şehriyarda Ferik Osman Fevzi Paşa hazretlerinin zaman-ı ümeranı Nişân-ı memuriyetlerinde inşa olunmuştur. 16 Şaban –ı Muazzama Sene 1311
5 Ağustos 1316

Bilgiler, Ela Umut Öztuğ’un “Yanya Merkez Osmanlı Mimarisi” başlıklı yüksek lisans tezinden alınmıştır.

Yolunuz Yanya’ya düşerse ecdattan kalan bu emaneti muhakkak ziyaret edin. Bunun için buradan haritalar vasıtasıyla gidebilirsiniz

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir