Vietnam Savaşı 1955 – 1975

Vietnam Savaşı, Güneydoğu Asya’da güç dengeleri oyununun bir savaşı olup aslında soğuk savaşın Kore Savaşından sonra yaşanan ikinci sıcak çatışmasıdır.

Hiç değişmeyen savaş tarafları şunlardır: Kuzey Vietnam ve Doğu Blok’u ülkeleri (SSCB, Çin Halk Cumhuriyeti) bir tarafı oluştururken Güney Vietnam, ABD ve görünmeyen destekçileri ise karşı tarafı oluşturuyordu.

II. Cihan harbi öncesi Güneydoğu Asya bir diğer adıyla Çinhindi bölgesi (Vietnam, Kamboçya, Laos bölgesi) İngiliz ve Fransız sömürgesiydi. Japonya’nın II. Dünya savaşında mihver devletlerin yanında yer almasıyla Çinhindi bölgesi Japonya’nın eline geçmiş ve dengeler değişmişti.

Bölgede bitmeyen savaş devam ediyor komünist gerillalar ile milliyetçi Vietnamlılar arasında halen çatışmalar sürüyordu. 1954 Yılında komünist güçler tarafından Fransa yenilgiye uğratıldı. Sonrasında ise Vietnam, komünist yanlısı Kuzey Vietnam ile ABD yanlısı Güney Vietnam olarak (17. Paraleller sınır belirlenerek) bölündü. 

Tarihler 1965 yılını gösterdiğinde ABD, Kuzey Vietnam’ı vurmaya başladı. ABD’nin burada gerekçesi şuydu: Maddox adlı gemisine Kuzey Vietnamlılar tarafından ateş açılmasıydı. Tabi ABD Kuzey’i bombalarken siyasi kişilerin infazını gerçekleştiriyor Vietnam adeta bir kaos ortamından kıyamet ortamına sürükleniyordu.

Kore Savaşı’nın benzeri bir tabloya sahip olan Vietnam Savaşı, 1975 yılında Kuzey Vietnam’ın Güney Vietnam’ın başkenti Saygon şehrine girmesi ile savaş sonra ermiş ülke tekrardan birliğine kavuşmuştu. Vietnam üzerinde oynanan dış devletlerin planları suya düşmüş ve ülke onların istedikleri gibi bölünmemişti.

Vietnam Savaşı ‘nın Sonucu

Sonuç olarak baktığımızda Vietnam, yaklaşık 1.5 milyon vatandaşını kaybetmiş ancak savaştan galip çıkmıştı. 1963 Yılında savaşa dahil olmasına rağmen ABD ise bilinen yaklaşık 60.000 askerini yitirmişti. ABD’nin Vietnam savaşı sonrası dünya üzerinde etkisinin azalmış ve kendi ülkesinde anti-amerikan akımı baş göstermişti. Savaş suçlarının ardı arkası kesilmeyen ABD’nin Vietnam bataklığına saplanması hem ekonomik hemde siyasi yenilgiyi bir arada getirmişti. Ek olarak ABD, Rambo adlı filmler ile dünya gündeminde gerçeği yansıtmayan bir Vietnam savaşını anlatmaya kalkıştı. Tabi ilerleyen günlerde filmde geçen kahraman ABD prestiji bir bir sarsıldı.

Vietnam devlet başkanı Ho Chi Minh savaş yıllarını şöyle anlatır: “Tüfeği olanlar tüfekleri, kılıçları olanlar kılıçları, kılıçları olmayanlar küçük çapa ya da sopalarıyla savaştı. Her mezra ve cadde birer kale, her insan bir savaşçı, her parti hücresi bir kurmay heyeti gibiydi. Zafer, çok büyük bedellerle, 13 milyon şehit, binlerce kayıp, yüzbinlerce yaralı ve sakatla (83 bin sakat, 8 bin felç, 30 bin kör, 10 bin sağır) kazanıldı.”

Blog yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

    1. Erdem Akkaya 16 Ağustos 2022
    2. İsmail DİNÇEL 16 Ağustos 2022

    Yorumunu ekle