Abdülhamid Han Camii

Abdülhamid Han Camii, Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesi ve Abdülhamid Han Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Abdülhamit Han Camii

1993-2010 yılları arasında hayırsever kişiler tarafından yaptırılan camii, Kahramanmaraş ‘ın merkezinde şehre hakim olan Mercimektepe üzerinde yer almaktadır.

Cumhuriyet dönemi eseri olup Cumhuriyet döneminde yapılan Türkiye ‘nin üçüncü büyük camiisidir. (Birinci Ankara Kocatepe, ikincisi Adana Sabancı Merkez Camii’ dir. ) Ayrıca Kahramanmaraş’ın en büyük mabedidir.

Yapı, Osmanlı Devleti ‘nin 34. Padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han’ a ithafen yapılmıştır. Adınıda zaten buradan almaktadır.

Abdülhamid Han Caminin içi

Abdülhamid Han Camii ile birlikte Kuran kursu, kütüphane, gasilhane, taziye evi, morg, hela, şadırvan, abdest muslukları, internet salonu, sergi salonu, kapalı otopark, sağlık ocağı, botanik bahçe, seyir terası, büyüklü küçüklü mağazalar ve dükkanlar da yapılmıştır. Ayrıca camiinin bodrum katıda vardır.

Abdülhamid Han Camii içi

Bu mabet 20. 000 kişilik kapasiteye hakimdir. Ayrıca merkezi planlı camiiler sınıfında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Carullah Bin Süleyman Cami

Kare planlı bu yapıda avlu, harim, son cemaat yeri bulunmaktadır.

Abdülhamid Han Camii içi

Yapıdaki son cemaat yeri on kubbe ile kapatılmıştır. Bu on kubbe güneyde duvar, kuzeyde ise on bir sütun üzerine yapılmıştır. Mabette üçer şerefeli dört minare de bulunmaktadır.

Abdülhamid Han Camii içi

Yapının harim kısmına giriş için dört kapısı vardır. (Kuzeyde iki, doğuda bir ve batıda bir olmak üzere.) Harim alanı toplam 185 tane pencere ile aydınlatılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Hıdırbey Köyü/ Musa Ağacı

Abdülhamid Han Camii içi

Abdülhamid Han Camii ‘nin harim kısmı kare planlı, ölçüsü 46.00 × 46.00 m. olup Kahramanmaraş’ ın trafik kodu – 46- ile şehri temsil etmektedir.

Blok yazımı okuduğun için teşekkür ederim. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

KAYNAK

http://ansiklopedi.ksu.edu.tr/ansiklopedi.aspx

  • Yorumunu ekle