Truva Savaşı Efsane mi? Gerçek mi?

Günümüze kadar dilden dile aktarılarak gelen Truva Savaşı hala büyük bir merak konusudur. Bu savaş hakkında en kapsamlı bilgiye Homeros’un İlyada Destanı’ndan ulaşıyoruz. Savaş aynı zamanda Doğu ve Batı’nın ilk savaşı olarak biliniyor. Truva savaşı terimi, Troya Savaşı ismiyle de akıllara yer edindiğini görüyoruz.

Büyük Bir Medeniyetin Yıkılışına Sebep Olan Paris

Efsanelere göre Prens Paris’in annesi Hekabe, Paris’e hamileyken esrarengiz bir rüya görüyor. Rüyasında kocaman bir alev topu doğurduğunu ve bu topun Troya şehrinin üzerine yayılarak şehri yok ettiğini görüyor. Kraliçe Hakabe o sıra ülkeyi yönetmekte olan ve şehrin son kralı olan eşi Pariamos’a ve bilindik kahinlere rüyasını anlatıyor. Kahinlerin yorumu ise Prens Paris’in, Troya şehrinin yıkılmasına sebep olacağı yönünde oluyor. Bunun üzerin kral ve eşi Paris’in doğar doğmaz öldürülmesi gerektiğini düşünüyor ve Paris doğunca İda Dağları’nda öylece bırakılarak ölüme terk ediliyor. Fakat Paris, rivayetlere göre bir dişi aslan tarafından emzirilerek hayatta kalmayı başarıyor. Sonrasında ise dağda gezen bir çoban Paris’i savunmasız halde bulup kendi çocuğu gibi büyütüyor. Paris’in hayatta kalmasıyla tarihe şekil veren olaylar silsilesi, bir çobanın vicdanıyla yaşanmaya başlanıyor.

Bir güzellik rekabetinin açtığı sorunlar

Yunan mitolojisine göre; olay bütün tanrıçaların davet edildiği bir düğüne nifak tanrıçası Eris’in çağrılmaması ile başlıyor. Herkesin davet edilip kendinin davet edilmediğini duyan Eris, bu duruma çok sinirlenip düğüne davetsiz bir şekilde sonradan katılıp ortaya “En Güzeline” yazılı altın topu ortaya atarak düğünden geri ayrılıyor. Elmanın üzerindeki yazılı olan sözü üzerine alınan tanrılar Hera, Athena ve Afrodit oluyor. Elmayı aralarında paylaşamayan üç tanrının çekişmesi güzellik yarışmasının başlamasına sebep oluyor. Tanrılar Kimin daha güzel olduğunu seçmesi ve elmayı dünyanın en güzeline vermesi için Kral Zeus’un yanına giderek Zeus’un en güzel tanrıyı seçmesini istiyorlar. Fakat Zeus’un bu üç tanrı ile yakınlığı olduğundan bu isteklerini cevapsız bırakıyor. Hera Zeus’un karısı, Athena kızı ve Afrodit ise metresidir. Cevap vermek istemeyen Zeus üç tanrıya dağda yaşayan Prens Paris’in en güzel kişiyi seçeceğini bildirerek onları Paris’e yolluyor.

Truva Savaşı

Güzellik Rekabetine Son Nokta

Güzeller güzeli üç kadını karşısında gören Paris, tanrıların ondan isteklerini merak ediyor ve tanrılar merakını dindirmek için Paris’in, aralarındaki en güzel olanını seçmesini istiyorlar. Bu isteklerinin yanında üç tanrıda yarışmada birinci gelip altın topu alabilmek adına Paris’e rüşvetlerini sunuyor. Göklerin kraliçesi Hera gözlerin görebildiği genişlikte toprakları, savaş ve bilgelik tanrıçası Athena sonsuz kahramanlık, aşk tanrıçası Afrodit ise güzelliği unvan salmış bir kadını, Prens Paris’e vaat ediyor. Kahramanlıkta ve toprakta gözü olmayan Paris seçimi aşktan yana yaparak en güzel kadını Afrodit olarak seçiyor.

Yarışmanın galibi Afrodit Paris’e dağdan ayrılmasını söyleyerek diğer tarılar ile beraber Paris’in yanından ayrılıyor. Paris hemen harekete geçerek Sparta’ya gitmeye karar veriyor. Sparta Kralı Menalaus ve karısı Helena’nın verdiği şölene katılıyor. Şölende Paris ve Helena birbirlerini görür görmez aşık oluyorlar. Helana evli olmasına rağmen Afrodit’in etkisiyle Paris’e ilk görüşte deli divane bir şekilde tutuluyor. Şölen boyunca beraber takılıp aşklarını daha da güçlendiren çift şölen sonunda ise Truva’ya kaçmaya karar veriyor. Karısının kaçtığını duyan Menelaus Truva’ya savaş ilan ediyor. böylece on yıl sürecek olan savaşın temelleri yasak aşk ile başlıyor.

Truva Savaşı
Truva Savaşı

Efsane Truva savaşı

Başta Menelaus savaş yerine anlaşmaya gitmek istiyor ve Truvalılardan yüklü bir tazminat ile Helena’nın geri verilmesini talep ediyor. Truvalılar Menelaus’un bu isteğine karşılık vermeyip Helena’yı teslim etmek istemiyor. Bunun üzerine karısını almak için savaştan başka seçeneği olmadığını anlayan Menelaus Truva kentinin etrafını kuşatmaya başlıyor. Kırasıya mücadele ve kanlı savaş bu şekilde hayata geçiyor. Savaşın ilk yarısında Menelaus ile Paris bire bir düello yapmaya karar veriyor. Kural basittir; Düelloyu kazanan Helena’ya sahip olacaktır. Menelaus ve Paris arasında kıyasıya bir mücadele başlıyor ve Paris tam düelloyu kaybedecekken Afrodit koca bir toz bulutu ile ortaya çıkıp Paris’i kurtarıyor. Savaş bunun üzerine daha da alevleniyor ve ordular birbirine giriyor. Çekişme bu iki güçlü taraftarın kıyasıya mücadelesiyle son bulmak bilmiyor ve tam on yıl boyunca sürüyor. Hatta rivayetlere göre savaşa tanrılar bile katılıyor. Athena, Afrodit ve Ares ise bu tanrılardan bazılarıdır.

Bitmek Bilmiyordu

 Yıllar geçmesine rağmen düellolar ve karşılıklı orduların çetrefilli mücadeleleri bir türlü bitmek bilmiyor. Akalar(menelaus tarafı) ve Truvalılar(paris tarafı) iyice yorgun düşmüş ve hangi tarafın kazanacağı artık iyice merak konusu olmuştu. Savaşın sonlarına doğru bir düello daha gerçekleşiyor. Her iki taraftarın en güçlü savaşçıları düelloda karşı karşıya getiriliyor. Akalar tarafında Aşil, Truvalılar tarafında ise Paris’in abisi olan kudretli Hektor düelloya hazırlanıyor. Bu iki güçlü savaşçının arasındaki çekişme uzun soluklu geçiyor. İki cesur savaşçı da yorgunluktan bitap düşmüşken son bir hamle ile Aşil, Hektor’u öldürüp düelloyu kazanıyor. Fakat kazanmak Aşil’in, Truvalılara duyduğu öfkesini dindirmiyor ve Hektor’un cesedini bir savaşçıya yapılmayacak hakareti yaparak atının arkasına bağlıyor. Ceset parçalanana kadar atını koşturmaya devam ediyor ve Hektor’un cesedi tanınmayacak hale geliyor. İki taraf daha da alevlenip yeni bir ordu karşılaşmasıyla yine birbirine giriyor. Akalar ve Truvalılar bu son karşılaşmada birçok kayıp verse de yine savaşın kazanan tarafı belli olmuyor.

İyice çöküş yaşayan taraftarlar artık pes ediyor. Gemilerini Truva kıyılarına dayayan akalar artık geri çekilme kararı alıyor. Giderken de bu yıllar süren savaşın unutulması ümidiyle Truvalıları tahtadan at bırakarak Truva kıyılarından gemilerini çekiyor. Akaların tamamen gittiğinden emin olan Truvalılar akaların bıraktıkları atı surlarının içine alıyor ve zafer kutlamalarına başlıyor. Günler süren şölen atın kırılmasıyla son buluyor. Bırakılan tahtadan at aslında bir hediye değil, akaların savaşı son kazanma umudu olarak tarihe geçiyor.

Truva Atı

Aslında Akalar bu özel olarak inşa ettikleri atın içerisine kalan son güçlü askerlerini yerleştiriyor ve atı özel hediye olarak algılanabilecek şekilde inşa ettiriyor. Akaların planına göre limandan çekildikleri anda bıraktıkları atı, Truvalılar hediye olarak görecek ve 10 yıl boyunca aşılmayan Truva surları bu şekilde aşılacak ve son dakika golü ile Akalar bu savaşın galibi olacaktı. Akalar’ın planları istediği gibi gitti ve Truvalılar atı kırdıkları anda güçlü Aka ordusu tüm Truva şehrini yağmalayıp her yeri ateşe verdi. Kıyıya geri gelen Aka ordusu surları aşarak Truvalıların sonunu bu şekilde getirdi.

Truva Savaşı
Truva Atı

Sonuç olarak Truva-Troya savaşı

Her şey bir kadının rüyasında gördüğü alev topu ile başlamış olsa dahi, zaman içerisinde savaşın nedeni bir kadına, aşka dayandırılıyordu. Doğu ve batının yıllardır aralarındaki anlaşmazlık bir kaçış serüveni ile daha da kızışıyor ve kocaman kanlı savaşa dönüşüyordu. Yıllar süren savaş türlü türlü mücadelelere, düellolara ve kanlı savaşlara neden oldu. Hatta efsanelere göre tanrılar, üstün yetenekli varlıklar bile kıyasıya rekabete tutuşuyor ve her şey paylaşılamayan güzel Helena için gerçekleşiyordu. Savaşın kazananı belli olmazken, akalar son bir hamle ile sinsice kurguladıkları Truva atı ile Truva surlarını aşarak koca bir kenti yağmalıyor ve Efsane Savaşı’nın kazananı Akalar olarak tarihe geçiyordu.