Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu? Seyahat mi? Şefaat mi?

Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu Seyahat mi Şefaat mi
Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu Seyahat mi Şefaat mi
Puan Ver

Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu Seyahat mi Şefaat mi

Dünyaca ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’yi tanımayan yoktur. O yetmiş küsur ömrüne iki yüz elliden fazla şehir sığdırmayı başarmıştır. Seyyah Evliya Çelebi’nin gezdiği başlıca yerler arasında Anadolu, Suriye, Rumeli, Macaristan, Avusturya, Polonya, Almanya, Bosna-Hersek, Hollanda, Kırım, İran, Irak, Mısır, Habeşistan, Sudan ve Girit gelmektedir. Onun gezdiği bu coğrafyaların bir çoğu o zamanlar Osmanlı Devleti sınırları içerisindeydi. Yaklaşık elli yıl boyunca Osmanlı coğrafyasını ve komşu ülkeleri karış karış gezmiştir.

Hiç merak ettiniz mi? Evliya Çelebi seyyah olmaya nasıl karar vermiş? Biz sizin için araştırdık. Seyyahımız Çelebi hakkında sıkça duyulan hikâyeyi sizinle paylaşalım.

Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu Seyahat mi Şefaat mi

Rivayet odur ki seyyahımız Evliya Çelebi bir gün rüyasında Muharrem ayının Aşure gecesi İstanbul’da Yemiş İskelesi civarında Ahî Çelebi Camii’ndedir. Vakit, sabah namazı vaktidir. Camide muazzam bir cemaat vardır. Evliya Çelebi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (SAV)’yı kalabalığın en ön sıralarında görür. Peygamberimizin yanında dört halifesi ve ashâb-ı kirâm-ı da bulunmaktadır. Evliya Çelebi bu fırsatı kaçırmak istemez. Tam bu sırada araya giren Sa’d-ı Vakkas Hazretleri’nin telkinleri ile de tüm cesaretini toplar ve bin bir zahmetle peygamber efendimizin huzur-ı şeriflerine yaklaşır.

Evliya Çelebi herkesin söylemek isteyip de dudağından bir türlü dökülemeyen “Şefaat yâ Resulallah” diyeceğine, “Seyahat yâ Resulallah” deyiverir.

Evliya Çelebi Nasıl Seyyah Oldu Seyahat mi Şefaat mi

Evliya Çelebi Allah’ın sevgili bir kulu olmalı ki onun bu arzu ve isteği yerine ulaşır ve yetmiş bir yaşına kadar sürecek seyahati de başlamış olur. Evliyâ Çelebi bu yüksek ve kutsi görevi aldıktan sonra yollara düşer. Binlerce kilometre yol, yüzlerce memleket gezerek asrımızın en gizemli ve meşhur seyyahlarından birisi hâline gelir. Evliya Çelebi aldığı izn-i Resulallah ile ilk önce İstanbul’u, daha sonra tüm Osmanlı coğrafyasını ve komşularını gezer.

Kaynak: Robert Dankoff, Seyit Ali Kahraman, Yücel Dağlı, Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Yapı Kredi Yayınları, 2006, C. I, s. 12. (Bundan sonra Seyahatname şeklinde zikredilecektir.)

Similar Posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir