Dyatlov Geçidi Vakası Çözüldü Mü?

Dyatlov Geçidi Vakası olarak adlandırılan olay Rusya’da yaşanan sır dolu ölümü barındırıyor. Sebebi hala açıklanamayan 9 dağcının feci şekilde ölümü yıllardır merak konusu olmaya devam ediyor. Olaya ilişkin farklı farklı tezler üretildi. Bilim insanları toplanarak olay yeri incelendi. Fakat günümüze kadar sır dolu facianın sebebi maalesef hala bulunamadı.

Şans Eseri Kurtulan Biri Vardı

Tarihler 1 Şubat 1956’yı gösteriyordu. Ural Teknik Üniversitesinin başarılı öğrencilerinden olan on kişi profesyonel dağcılıkla uğraşıyorlardı. Ekip içerisinde 2 kız 8 erkek öğrenci bulunuyordu. Dağ tutkusunun onları ölüme sürükleyeceğinden habersiz bu son olacak gezi planını hayata geçirmek istediler. Bütün planlar yapıldı hedef Ural Dağlarıydı. Rotalar çizildi ve gezi günü geldiğinde herkes harekete geçti. Ekibin lideri olan Yuri Yudin ayağını burkması sebebiyle yarı yolda arkadaşlarını bırakmak zorunda kalmıştı. Yuri aynı zamanda arkadaşlarının tamamlaması gereken güzergahı biliyordu. Onları uzaktan takip etme görevini üstlenmişti . Yuri’nin arkada kalması, ekibin başına bir şey gelme ihtimaline karşı iyide olmuştu zira korkunç olaylar yaşanmış ve Yuri, Dyatlov Geçidi Vakasında arkadaşlarının konumunun bulunmasında önemli rol oynamıştı.

Beklenen Arama Gerçekleşmedi

Gezi için hedeflenen bölge Ural Dağı’nın kuzeyinde yer alan Gora Ortorden Dağıydı. Mansiler tarafından bu bölge “Ölüm Dağı” olarak anılıyordu. Mansiler Rusya’nın batı Sibirya bölgesinde yaşayan soyu ve dilleri tükenmekte olan bir halktır. Dyatlov Geçidi Vakası sonrasında mansiler vahşi yaşam şekillerinden dolayı olayın birinci şüphelileri haline gelip sorgulanmaya alınmışlardır.

Ekip Ölüm Dağının çetin yaşam koşullarından dolayı beklenen hedefe asla ulaşamadılar. Gezi planının sonunda grubun 12 Şubat tarihinde Vijay’da olması bekleniyordu. Hatta sağlam bir şekilde döndüklerine dair spor grubuna telgraf çekmeleri gerekiyordu. 12 şubat geldiğinde ise Yuri arkadaşlarından haber alamadı. Başlarda zorlu dağ yaşamının gecikmelere sebep olabileceğini düşünerek paniklemedi fakat telgraf tarihinden sonra 2 gün boyunca yine haber alamayan Yuri iyice panik olup polislere haber verdi. Gönüllülerinde katıldığı arama kurtarma ekibi oluşturulup Yuri’nin önderliğinde dağcı ekip aranmaya başlandı.

Yaşanan Esrarengiz Olaylar

Arama kurtarma ekipleri anca tarihler 26 şubatı gösterdiğinde öğrencilerin çadırına ulaşabildiler. Bulunan çadır parçalanmış haldeydi. Olay yerini incelendiğinde ise çadırın içeriden yırtılmış olduğu öne sürüldü ve kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra araştırmacılar gerçekten çadırın içeriden yırtılmış olduğunu teyit etti. Üstelik araştırmacılar, öğrencilerin bütün eşyalarını çadırda bırakarak panik halinde kendilerini dışarı attıklarını düşündürecek birçok bulguya rastladılar. Dyatlov Geçidi Vakasında yapılan kapsamlı araştırmalar sayesinde ise öğrencilerin çadırın içinde bir olay yaşayıp korku halinde çadırdan çıkmaları kesin olarak raporlanmıştır. Çünkü çadır etrafındaki ayak izleri bazı öğrencilerin yalın ayakla, bazılarının ise tek ayakkabı ile kendilerini dışarı attıkları anlaşılmıştır. Bazıları ise üzerine kıyafet almaya daha vakit bulamamıştır.

 Dyatlov Geçidi Vakasında en ufak ihtimaller bile göz önünde bulunduruluyordu. Yerli halkın ağzında bir söylemde vardı. Öğrencilere yetinin (kocaayak) zarar verdiği düşünülüyordu. Ama sonraki bulunan bulgularda bu tezi çürütüyordu zira öğrencilerin ayak izlerinden başka ayak izlerine rastlanmamıştır.

Dyatlov Geçidi Vakası

Dağda gerçekleşen tipi üzerine de öğrencilerin panik halinde dışarı çıkmaları da göz önünde bulunduruluyordu. Harap olan çadırın yanında ise hiçbir ekip üyesine rastlanmamıştır. Üstelik öğrencilerin ayak izleri çadırın 9-10 metre ilerisinden sonra belirsizleştiği gözlemlenmiştir. Dyatlov geçidi vakası ‘nı araştırma ekipleri günlerce araştırmak zorunda kalmışlardır.

Cesetler Bulunmaya Başlanıyor

Dyatlov Geçidi Vakasının araştırmaları sonucunda çadıra 500 metrelik bir mesafede Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’ya ait cesetler bulundu. İki öğrencide sadece iç çamaşırı ve çoraplarla bulunmuşlardı. Ormanın girişindeki sedir ağaca 300, 480 ve 630 metre mesafede diğer üç cesede daha ulaşıldı. Diğer bulunan cesetlere göre daha donanımlı kıyafetlere sahiptiler. Araştırmacılar bu gençlerin kampa giderken öldüklerini düşünüyordu. Diğer 4 cesede ise 2 aydan daha fazla süre sonra ulaşılabildi. Bu dört öğrenciye ise sedir ağacından 75 metre uzaklıktaki bir alanda rastlanmıştı ve öğrenciler diğer ölen arkadaşlarının kıyafetlerini kullanmışlardı. Bulunan cesetlerden ilk beşinin hipotermi sonucu öldüğü söylendi. Sonraki bulunan cesetlerden olan Solobodin’in kafasında bir kırık vardı. Araştırmacılar ise Solobodin’in kafasındaki kırığın ölümüne sebep olmayacağını öne sürdüler. Fakat bir darbe ile bayılıp soğuktan ölebileceğini not düştüler. Diğer gençlerin ise daha ilginç ölümleri vardı. Dubinina ve Zolotarev’in kaburga kemikleri kırıktı ve üstelik Dubinina’nın dili, dudakları ve gözleri yoktu. Thibeaux-Brignolles’in kafası kırık halde bulunmuştu. İlginç olan bir noktada bu dört gencin üzerindeki kıyafetlerde normalin üzerinde radyasyon bulgusuna rastlanmasıydı.

Daha Bir Sürü Bulgu Vardı

 • Cesetleri ilk bulan arama kurtarma ekipleri cesetlerin bazılarında kahverengi lekeler olduğunu söylüyordu.
 • Dağdaki diğer başka kayakçılar ise olay günü havada garip turuncu küreler gördüklerini rapor etmişler fakat Rusya’ya ait roket testlerine ait olduğu anlaşıldı.
 • Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko’nun ısınmak için yaktıkları odunları kuru değil de yaş odun olması öğrencilerin görme yetilerini de kaybettiklerini düşündürtüyordu.
 • Bölgenin yerli halkı mansilerin grubun ölümüne sebebiyet olabileceği düşünülmüş fakat olay yerinde başka ayak izine rastlanmayınca bu tezde çürütülmüştür.
 • Rüstem Slobodin’nin ölüm şekli biriyle boğuşma ihtimallerini taşıyor nitelikteydi. Yüzünün sol yarısı ve dudaklarının şiş olduğu tespit edilmişti. Midesine kramp girmiş veya darbe almış gibi duruşa sahip olması mücadele sonucu ölüme maruz kalmış gibiydi. Ama Rüstem’in bulunduğu yerde ayak izlerinin olmaması bu tezi de çürütmüş.
 • Grubun kameralarının olduğu ve her anlarının karelerinin olduğu biliniyor fakat bunların içindeki veriler açıklanmıyor
 • Bazı kişilere göre Yuri Doroşenko her şeyi günlüğüne kaydediyor ve bu facianın sebebi günlükte mevcut olduğu iddia ediliyor.
 • Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu iddia ediliyor.

Yuri Yudin

Dyatlov Geçidi Vakasında yaşanan olayların ardından yıllarca psikolojik destek almak zorunda kalan yudin, olayın birinci görgü tanığı olarak kabul edilmektedir. Hayatı boyunca arkadaşlarını sürekli rüyalarında gördüğü söyleniyor. 1937 tarihinde doğan Yudin 2013 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Öldüğü ana kadar ise olayı düşünüp araştırmalarda bulunmuştur. Yuri Yudin’in bir belgesel esnasında söylediği cümle;

“Hayatım boyunca bir soru sormak hakkım olsaydı o da ; O gece arkadaşlarıma ne oldu? Sorusu olurdu…”

Yuri yudin
Dyatlov Geçidi Vakası

Dyatlov Vakasında Ölen Kişiler

 • İgor Alekseyeviç Dyatlov (grup lideri)
 • Zinaida Alekseyeyna Kolmogorova
 • Lyudmila Aleksandroyna Dubinina
 • Aleksandr Sergeyeviç Kolovetov
 • Rüstem Vladimiroviç Slobodin
 • Yuri Alekseyeviç Kriyonisenko
 • Yuri Nikolayeviç Doroşenko
 • Nicolai Vladimiroviç Thibeaux-Brignolles
 • Semyon Aleksandrıviç Zolotarev
  1. Ayse 1 Şubat 2022
  2. Hatice ALTUNBAY 1 Şubat 2022
  3. Bertan AÇIKEL 1 Şubat 2022

  Yorumunu ekle