Ramazan Ayı Nedir?

Ramazan Ayı Nedir? Ne anlama gelir? Okuyucular bu konuları araştırıyor.

Ramazan Ayı, Müslümanların kendi takvimi olan hicri takvimin 9. ayıdır. Bu ayda Müslümanlar, İslam dinin şartlarından olan oruç ve zekat ibadetlerini yerine getirirler. Bu ibadetlerin dışında Müslümanlar, sünnet olan teravih namazlarını eda ederler.

Ramazan Ayı, esasında biz Müslümanlara armağan edilmiş on bir ayın sultanıdır. Müslümanlara armağan edilen bu ayda, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim indirilmeye ve âdemoğulları Allah’ın hükümlerini, emir ve yasaklarını yani kısacası şeriatını öğrenmeye başlamıştır. Tabi âdemoğulları Allah’ın hükümlerini önceden de biliyordu. Lakin İslam en son gelen hak dindir. Diğer dinler bozulmuş ve insanlarca Allah’ın hükümleri değiştirilmiştir. Amma ve lakin İslam’da bu söz konusu dahi değildir.

Ramazan ayı içerisinde bulunan bir gece vardır ki yüce Rabbimiz bizlere o geceyi şöyle anlatıyor:

Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ( Kadir Suresi 1-3 Ayetler)

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor 2022?

Ramazan Ayı, Miladi 2 Nisan Cumartesi günü ile 2 Mayıs Pazartesi günü arasıdır.

Ramazan Ayı Neden Her Yıl 10 Gün Önce Gelir?

Ramazan Ayı’nın her yıl on gün önce gelmesinin en temel sebebi aslında Müslümanların kendi takvimleri olan hicri takvimden dolayıdır. Bilindiği üzere hicri takvim ay yılı esaslı takvim olduğu için bir yıl 354 gündür. Bugün kullandığımız Miladi takvim ise güneş yılı esaslı bir takvim olduğu için bir yıl 365 gün 6 saattir. Türkiye Cumhuriyeti 1926 yılından itibaren gregoryen ya da bir diğer adıyla miladi takvimi benimsedi. Bu takvim değişikliği ile beraber dini günler, bayramlar, haftalar, geceler her yıl farklı günlere denk gelmektedir. Binaenaleyh Ramazan Ayı da bu sebepten dolayı her yıl on gün önce gelmektedir.  

Ramazan Bayramı Ne Zaman 2022?

Ramazan bayramı, miladi 2 Mayıs Pazartesi günü başlar ile 4 Mayıs Çarşamba günü sona erer.

Ramazan Ayı Müslümanlar İçin Neden Önemlidir?

Rasullullah (S.A.V) hadisinde şöyle buyurmuştur; Recep ayı Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır. (Acluni, Keşfu’l- Hafa, 1/423)

Bu hadisten yola çıkarak Ramazan ayının biz Müslümanlara verilen ya da bir başka deyişle biz Müslümanlara emanet edilen bir ay olduğunu anlıyoruz.

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde, Bakara suresi 185. Ayet-i kerimede yüce rabbimiz bizlere şöyle buyuruyor: O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).

Kuran-ı Kerimde Allah, Ramazan ayını tüm inananlara böyle açıklıyor. Peki, biz Müslümanlara burada ne düşüyor? Peygamberimizin hadislerini ve Rabbimizin ayetlerini esas alarak hayatımıza yön vermemiz isteniyor. Bizlere burada düşen en mühim vazife budur.

Müslümanların en önemli ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarını iyi değerlendirmek Müslüman için Allah’ın vermiş olduğu bir fırsattır. Çünkü bu aylar rahmet, bereket ve bağışlanma aylarıdır.

Blog yazımı okuduğunuz için sizlere müteşekkirim. Ramazan Ayımız şimdiden mübarek olsun.