Çırağan Sarayı

Çırağan ne demek? Neden Çırağan Sarayı deniliyor? Çırağan Sarayı nerede? Çırağan Sarayı kim tarafından yaptırıldı? Soruların cevabı ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çırağan; Lale Devri’nde (1718-1730), mum ve kandil ışığında yapılan gece eğlencelerine verilen isimdir. Sarayın bulunduğu yerde de bu eğlenceler yapıldığı için saraya “Çırağan Sarayı ” denmiştir. Beşiktaş’la Ortaköy arasında, Lale Devri’nin sadrazamı Damat İbrahim Paşa ile zevcesi Fatıma Sultan tarafından yaptırılmıştır. Daha önceleri “Kazancıoğlu Bahçesi” denilen bu yerde yaptırılan sarayın yanında bir Mevlevihane bulunmaktaydı. Sultan Birinci Mahmut (1730-1754) ve Üçüncü Selim (1789-1807) dönemlerinde tamir ve eklemeler yapılan saray, Sultan Abdülmecid tarafından yeniden yaptırılmak üzere yıktırıldı (1859). Ancak sarayın yeniden inşası Sultan Abdülaziz Han devrinde gerçekleşti.

Dolmabahçe Sarayı’nda kullanılan planın daha ileri bir örneğini teşkil eden Çırağan Sarayı’nın planlarını, Nikogos Balyan yaptı. İnşaat 1861’den 1865’e kadar 4 yıl sürdü. Deniz kıyısında 750 metre uzunluğundaki bu saray, beyaz mermerden yapılmıştır.Çırağan Sarayı’nın salonlarının döşenmesine Dolmabahçe Sarayı’ndan daha fazla ilgi gösterilmiş. Burada kullanılan malzeme de son derece kıymetli cinsten. Bunun için dış cephesine nazaran iç tasarımı daha muhteşemdir.

Sultan Beşinci Murad Han 1876’da tahttan indirilince, arzusu üzerine Çırağan Sarayı kendisine ve ailesine ikametgâh olarak verildi. Kendisi de 1904 yılında burada vefat etti. Asıl Çırağan Sarayı’nı teşkil eden ana bölüm, genel hatlarıyla neoklasik üslupta yapılmış üç katlı bir binadır. Bahçesi uzun yıllar futbol sahası olarak kullanılan ve eski ihtişamı yalnızca Meclis-i Meb‘usan olduğu dönemden kalma fotoğraflarında görülebilen saray, günümüzde bahçesine yaptırılan büyük ve modern otelin bir bölümü olarak restore edilip düzenlenmiştir.

  • Yorumunu ekle