|

Erbain ve Hamsin Denince Aklınıza Ne Geliyor

Puan Ver

Herkese merhabalar! Bugün, kış mevsiminin en çetin geçen dönemlerini ifade eden “Erbaîn ve Hamsîn”den bahsedeceğiz. Bu terimler, hava durumu tahminlerini yanında bile getirmeyen dedelerimizin ve ninelerimizin zamanından kalma. Yani, akıllı telefonunuzun hava durumu uygulamasına bakmadan önce, bir de bizim makalemize göz atın!

Erbaîn (Zemherir) Nedir?

Erbaîn, Arapça’da kırk sayısını ifade ediyor ve kışın en soğuk, tipili günleri için kullanılıyor. Bu dönem, miladi takvime göre 22 Aralık’ta başlayıp, Ocak ayının sonuna kadar sürüyor. Yani, 40 gün boyunca sizi bekleyen şey; kar, buz ve tabii ki, bolca çorap!

Hamsîn Nedir?

Erbaîn’in arkasından gelen ve 21 Mart’a kadar süren Hamsîn ise, 50 gün süren bir diğer kış periyodu. Erbaîn kadar soğuk olmasa da, Hamsîn’in de kendi cilveleri var. Eskiden insanlar, bu günleri sağlıkla atlattıklarında Allah’a şükür mahiyetinde kurban keserlermiş. Bugün ise belki de biz, bir fincan sıcak çayla yetiniyoruz.

Erbaîn ve Hamsîn’in Diğer Anlamları

Bu kelimeler, sadece kış mevsimiyle sınırlı değil. Tasavvufta, “Erbaîn”, nefis terbiyesi için 40 gün süreyle ibadete çekilmeyi ifade ediyor. Hadis ilminde ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) “Ümmetimden kim kırk hadis ezberlerse, kıyamet günü fakih olarak diriltilir ve benim şefaetime kavuşur” hadisine atıfta bulunularak, 40 hadis içeren kitaplara “Hadis-i Erbaîn” deniliyor. Ondan dolayı bir çok âlim 40 hadis kitabı kaleme almışlardır.

Erbaîn ve Hamsîn’in Günlük Hayattaki Yeri

Dedelerimiz ve ninelerimiz, bu dönemleri, günümüzden çok daha farklı yaşıyorlardı. Erbaîn ve Hamsîn, onlar için sadece soğuk günler değil, aynı zamanda birer toplumsal etkinlik zamanıymış. Bugün ise, belki de bu terimleri sadece nostaljiyle hatırlıyoruz.

İşte böyle, Erbaîn ve Hamsîn, kışın soğuk yüzünü ve kültürümüzün derinliklerini bizlere hatırlatan iki önemli dönem. Belki de önümüzdeki kış, bu eski terimleri hatırlayıp, biraz nostalji yapabiliriz. Ya da en azından, kışlık çoraplarımızı hazırlarken, “Acaba Erbaîn mi başlıyor?” diye düşünebiliriz. Kışın soğuğuna karşı sıcak bir mizah anlayışıyla donanmış olmak, her zaman işe yarar!

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir