Seyyar: Ekmeğini Bir Kap Yoğurttan Çıkartmak

Bir zamanlar her geçtiği evin önünden bağırarak geldiğini ilan eden ekmeğini bir kap yoğurt satarak çıkaran seyyar esnaflarımız vardı.

Gene günlerden bir gün omzuna yüklediği yoğurtları satmak, evine ekmek götürmek için dolaşan geçtiği her sokakta yoğurtçu diye bağıran bir yoğurt seyyar sesini duyan amcamız hanımına:

seyyar

Hanım! Seyyar geçiyor. Tası getir de bir tas yoğurt alalım”

der.

Hanımı:

Evde yoğurdumuz olduğu halde neden yoğurt alalım bey. Ne gerek var.

der.

Amcamız ise:

“Haklısın bizim ihtiyacımız yok ama bu gariban seyyar yoğurtcunun satmaya ihtiyacı var. Zira evin önünden üçüncü geçişi bu.”

der.

Abdullah b. Abbas (r.a)’ın rivayet ettiği bir hadiste iki cihan serveri Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü’min değildir.”

İyi insanların olmadığı yerde kötü insanlar daima olacaktır. Nasıl ki gündüz yokken gece var. İyi yoksa da zıttı kötü olacaktır. Ama her hal ilminden anlayan insanın bulunduğu yerde seyyar dahi aç olmaz. Allah Azze ve Celle bizleri iyi olanlardan kılsın. Amin.

Yazımı okuduğun için teşekkürler. Eğer diğer yazılarıma da göz atmak istersen senin için buraya bir link bırakıyorum. Şuan üzerinde çalıştığım yazıdan haberdar olmak için aşağıdaki kutucuğa mail adresini kaydetmen yeterli. ESENLİKLE KAL…

Yeni Yazılardan Haberdar Ol!