Sümerler Türk mü?

Sümerler Türk mü?

Göbeklitepe ortaya çıkmasaydı, bırakın bu sorunun google’da sık sorulan sorular arasında olmasını, aklımızın ucuna gelir miydi? Mesela, Prof.Dr.Frit Neumar ‘Türkleri tarihten çıkarırsanız tarih diye bir şey kalmaz’ derken, biz bundan haberdar mıyız?

Biz ne kadar bilmesek de, bu soru artık tarihçilerin, antropologların ispati eşleşmelerinden çoktan çıkmış olup, artık bir tarih tezinden öte, kürsü aşamasında kaynaklara ulaşmıştır.

Hadi kısadan başlayalım.

1935 yılında ve henüz dünya üzerinde Dil Tarih Coğrafya Fakültesi yok iken; Atatürk, Ankara Üniversitesinde bu fakülteyi kurmuştur. Yeni doğmuş Cumhuriyetin bu vizyonu, dünya tarihine ışık tutabilecekken, maalesef ki fakülte 80 yıl öncesinden çıkamayarak bu ışığı aydınlıklara kavuşturamamıştır. Buna rağmen dünyaya Muazzez İlmiye Çığ gibi bir sümerologu armağan edebilmiş ve bu sayede sümeroloji bilimine önemli katkılar sunabilmişiz.

Gelelim Sümerler Türk mü ? Sorumuza; Sümerler bir Türk koludur diyen Muazzez İlmiye Çığ’dan başka, dünya üzerinde bir çok önemli tarihçi, sümerolog ve antropolog bu savı kanıtlar ile ortaya koymuştur.

Sümerler Türk mü? Sorusunun Kanıtları

Rus arkeolog Nıkolsky Türkmenistan’ı işaret ederek, buradaki Anav kurganlarından çıkarılmış arkeolojik kazılar ile Sümer Ur Karl mezarları buluntularının aynı olduğunu belirtir. Diğer taraftan Sümerolog Noah Kramer ise, Sümerler ile Türklerin bağlantılı olması çok olası bir durumdur tespitini yaparken; bir başka önemli sümerolog Leonard W.King ise kitabında, Sümerlerin lapis lazuli taşının, Türkmenistan’da da kullanılmasını bu sava kanıt sayar. Aynı kanıtı önde gelen arkeolog ve tarihçi olan Gordon Childe’da, Sümerler le Türklerin bağının kanıtı olarak kabul eder.

Daha bir çok tarihçinin kanıtlar sunduğu bu savın, Sümerler Türk mü? Sorusunun gerçekliğini, bulunan tabletler de sağlamaktadır. Şöyle ki; sadece kültepe tabletlerinin bile 60.000 tanesi halen çevrilmemişken, şimdiye kadar çevrilen tabletlerden çıkan açık bağı sümerce içerisinde de fazlasıyla görebilirsiniz. Edebiyat kelimesinin, sümerce edduba’dan (tablet evi) gelmesi, sümerce Dengir’in Türkçe’de Tengri olarak eşleşmesi gibi küçük örneklerin yanı sıra, sümerce ve Türkçe’de en az 700 kelimenin ortak olduğu bilinmektedir.

Daha bir çok kanıt, bir çok kaynak ve binlerce sümer tabletinden çıkan bilgilerle beraber, Sümerler Türk’müdür, ön Türkler’midir sorusu, artık araştırılmasından kaçılamayacak bir gerçek ve sümeroloji biliminin yadsınamayacak derinliğidir.

Bizler ise derinliğin tam da kendisi olduğumuz bu konuda öncü olmamız gerekirken, henüz kuyruğunu bile yakalamış değiliz. Ne zaman ki 107 yaşını doldurmuş olan, onur duyduğumuz Muazzez İlmiye Çığ’ı google’da ”Nasıl beslenir?” değilde sümerolog diye ararız; o zaman belki kuyruğu yakalarız.